Ada Pvag Sınıfı Engelli asansörü
Yük ve yolcu taşıyan gemi ve lüks yatlar için özel olarak tasarlanmış Ada PVAG sınıfı engelli asansörü su toz ve deniz etkili iklimlerde çalışmaya uygun her türlü engelli asansörlerini kapsar. Ömrü uzun asansörler tasarlanırken iç mekan ve dış mekan kullanımına uygun malzemelerle üretilir. IP Code (IP Kodu)’un açılımı ‘international protection code (uluslararası koruma kodu)’ ya da ‘ingress protection code (giriş koruma kodu)’ olarak geçer. Açılımlarından da anlaşılacağı üzere IP koruma sınıfı elektrikle çalışan aletlerin dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirlemek için Avrupa Komisyonu (CENELEC – Comité Européen de Normalisation Electrotechnique) tarafından geliştirilmiş uluslararası bir standarttır. Güvenli çalışma şartlarını belirtmek için elektrikli ürünlere IP kodu verilmelidir.

Dış mekan merdiven asansörü IP Koruma Nedir? IP Seviyeleri Nelerdir? IP55 ve IP67 Ne Anlama Gelir?

Bir nesnenin katı cisimlere (toz, kum ve kir gibi) ve sıvılara karşı sahip olduğu korumasının ölçüsüne IP Koruma Sınıfı adı verilir. IP koruma derecesi bir ürünün dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirten koruma sınıfıdır. Dış mekanlarda çalışacak dış mekan engelli asansörleri tasarlanırken ip55 e uygun tasarlanır. Ip sınıfı 1. rakamı 5 olan yani Toza Karşı Koruma ve 2. rakamı yine 5 olan su pürkürtmesine karşı koruma anlamına gelir. Küçük bir hortum içerisinden gelen tazyikli sulara veya herhangi bir yönden gelecek düşük tazyikli su asansörlere zarar vermemelidir. Bu su geçirmez değildir ama asansöre zarar vermemelidir. IP68 ise toz geçirmez ve su altında bırakılmalarının etkilerine karşı dayanıklı olduğunu tanımlar.

Özellikle deniz kenarı veya marinalarda dış mekan ortamlar için engelli asansörleri tasarlanırken ADA PVAG uyumu ayrı bir önem arz eder. Her ne kadar iç mekanda çalışacak olsalar dahi gemi yat ve tekne gibi deniz etkisi gösteren zor iklim koşulları için tasarlanmış özel asansörlerdir. Ada Pvag uyumlu engelli asansörü en zor şartlarda yüksek performans gösterecek IP67 sınıfı swicth sensör ve düğme gibi en iyi malzemeler seçilip, metal gövdesi sıcak daldırma galvaniz ve deniz suyuna dayanıklı boyalar ile tasarlanır.

Soğuk ve sıcak hava değişimlerinde metal malzemeler üzerinde meydana gelen gerilme ve strest ESB boyalarda kılcal çatlamalar ile pas ve korozyon oluşur. Malzeme ömürlerini kısaltan bu gibi istenmeyen durumlar için metal aksam ile aynı esnekliği gösterebilecek polyester bazlı dış cephe boyalar kullanılır. Ada Pvag standartlarına uygun ağır hizmet tipi dış mekan kullanımı için tasarlanan Devas engelli asansör sistemleri polyester bazlı dış cephe boya ile üretilir.