Engelli Platformu Seçimi Nasıl Yapılır? Coğrafi koşullar bir engelli platformu seçimi yapılırken dikkate alınacak en temel ögedir. Soğuk iklim koşullarında hidrolik tahrik ile çalışan üniteler uzun ömür beklentileri düşünüldüğünde performans bakımından sınıfta kalırlar. Kazan içerisindeki hidrolik yağların sertleşmesi hızın düşmesi ve yumuşak kalkış ve duruş konforunun bozulmasına neden olur. Katılaşan yağ motor üzerinde aşırı yük oluşturur ve pompa deplasmanının düşmesi ile sonuçlanır. Platform aşağı yönde inişi esnasında katılaşan bu yağ valf bloğu üzerinden geçerken aşırı direnç ile karşılaşır ve aşağı yönde iniş hızını direkt etkiler.

Performans ve konfor düzeyinin üst seviyelere getirilebilmesi için ısıtıcı rezistanslar ile kazandaki yağın ısıtılması gerekir. Platformun yukarı çıkışında ısınan yağ viskozitesinin normal seviyeye dönmesi performansın normale dönmesini sağlarken, aşağı iniş esnasında piston borusu içerisindeki soğuyan yağ performans ve iniş hızının düşmesi ile sonuçlanır.

Hidrolik sistemler bakım maliyeti oluşturur mu?

Hidrolik tahrik ile üretilen engelli platform asansörleri bir dizi mekanik emniyet sistemleri ile donatılırlar. 2:1 endirekt sistem L karkas uygulamalarında Halat kopmalarına karşı platformun aşağı düşmesini önleyen yay tahrikli emniyet fren blokları kullanılır.

Bir başka dezavantaj ise piston borusu ve içerisindeki sızdırmazlık keçelerinin soğuk ve sıcak havalarda yaptığı genleşme ve daralma sonucu yağ kaçaklarının oluşarak endüstriyel kirlilik oluşturmasıdır. Sürekli yağ kaçıran bir sistem keçeler değiştirilmez ise kazan içerisindeki yağ seviyesinin düşmesi sonucu motor ve pompanın zarar görmesi ile sonuçlanır. Piston, hidrolik ünite ve ekipmanları tamir ve bakım giderleri kullanıcı açısından aşırı maliyet doğurur. Sıvı akışkanların kontrolü zor ve maliyetlidir. Sonsuz vida ile tahrik edilen sistemler mekanik çalışma sistemleri gereği iklim koşullarından çok fazla etkilenmezler. Vida milli asansörler motor dönüş hızlarının sabit olmaları nedeni ile performans bakımından tercih sebebi olurlar.

Hidrolik engelli asansörü konforlu sessiz ve sarsıntısız bir sürüş için TS EN 81-41 : 2010 Avrupa standartları ve A3 direktiflerine uygun 0,15m/sn hız ve maksimum 500 Kg kapasite ile ithal Alman menşei KV1S valf takımı; El pompası, Küresel vana, Debi sınırlama valfi, Gevşek halat valfi ve manometre ekipmanları ile üretilen DMP hidrolik üniteler çift hızlı yumuşak kalkış ve duruş özelliğine sahip olup ultra sessiz Alman menşei vidalı pompalar kullanılır.

30 metreden fazla seyir mesafesi ve 16 durağa kadar üretilen kapalı tip dikey engelli asansör sistemleri güvenli sonsuz vida teknolojisi ile soğuk iklim koşullarındaki üstün performansı, düşük bakım maliyeti ile sunulur. Ovalama tekniği ile üretilen sonsuz vida mili, indüksiyon ile sertleştirilmiş, taşlanmış özel çelikler bronz somunlar ile ses ve sarsıntı oluşturmazlar. Mil üzerinde başlayan çift helis ile kare diş olarak üretilen mil ve 16 kalay bronz ana somun ve emniyet somunu ile daha güvenlidir.